Biznis

Sve nade polažu se u drugi dio godine

BDP će do kraja ove godine pasti za dodatnih 0,8 posto

BDP će do kraja ove godine pasti za dodatnih 0,8 posto

Sve nade polažu se u drugi dio godine: ulazak u EU, turističku sezonu, javne investicije i eventualni "povratak" privatnih investicija

Nakon što je državni Zavod za statistiku u srijedu objavio prve procjene prema kojima je BDP u prvom kvartalu zabilježio pad od 1,5 posto, ocjene ekonomskih analitičara govore kako je to bilo očekivano i procjenjuju da ćemo cijelu 2013. završiti u minusu, političari iz vladajuće koalicije očekuju poboljšanje u drugom dijelu godine, dok oporba optužuje Vladu da je odgovorna za slabo vođenje ekonomske politike, piše slobodnadalmacija

Tako je Slavko Linić, ministar financija, upitan uoči sjednice Vlade je li zadovoljan kretanjem BDP-a, odgovorio kako tim podatkom nikako ne može biti zadovoljan, pa ni time što je pad gospodarstva u prvom kvartalu usporen s obzirom na to da je u zadnjem tromjesečju 2012. BDP pao 2,3 posto. - Evidentno je da je kriza u privatnom sektoru toliko jaka i da su učinci predstečajnih nagodbi i Vladinih mjera o prolongaciji plaćanja obveza prema porezima u prva tri mjeseca - minimalni. Ali je evidentno i da će rezultati u drugom polugodištu ipak biti bolji - smatra Linić.

Tomislav Karamarko, predsjednik HDZ-a, ustvrdio je kako se država "vrti u krug", umjesto da potiče investicije, dok je Martina Dalić, saborska zastupnica HDZ-a i bivša ministrica financija, istaknula da sadašnja situacija traži promjenu u načinu vođenja ekonomske politike. - Vlada bi žurno trebala poraditi na poboljšanju investicijske klime i provođenju reformi, jer u ovom trenutku se ne vidi puno prostora za naglo i iznenadno poboljšavanje trenda. Nadan Vidošević, predsjednik HGK-a, naglasio je kako takav rezultat nije optimističan, "ali je bolje nego što smo zapravo očekivali".

- To je zapravo u ovom trenutku dobro. Ako bi se u sljedeća dva kvartala popravila turistička sezona, uz, nadajmo se, barem jedan znatniji investicijski zahvat do kraja godine, možda bi ova godina mogla biti bez pada, što bih smatrao velikim uspjehom - kazao je Vidošević.

Ipak, Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke Societe generale, i Alen Kovač, direktor Službe za ekonomska istraživanja Erste banke, drže kako nas u optimističkoj varijanti ove godine čeka pad gospodarstva od 0,4, odnosno 0,8 posto.

- Pad BDP-a od 1,5 posto bio je u skladu s našim očekivanjima. Pri tome očekujemo da će detaljna objava po sastavnicama BDP-a pokazati nastavak pada osobne potrošnje (iako izgledno manje nego u zadnjem kvartalu 2012.), određenu stabilizaciju investicijske aktivnosti kao i javne potrošnje. Također pozitivan doprinos BDP-u imao je i oporavak industrijske proizvodnje. Nepovoljni trendovi u robnoj razmjeni, s druge strane, sugeriraju negativan doprinos neto izvoza stopi rasta. U nastavku godine očekujemo zadržavanje nepovoljnih trendova u osobnoj potrošnji, stabilizaciju investicijske aktivnosti te nešto povoljniji doprinos neto izvoza, gdje svakako slabe perspektive rasta u EU-u ostaju prepreka rastu - prognoza je Alena Kovača.

Šantić ističe kako blaži pad BDP-a u prvom kvartalu treba pripisati činjenici da je proizvodnja električne energije porasla za 10 posto u odnosu na prošlu godinu, te da su građani trošili više zbog ranog Uskrsa. - Već podaci o padu industrijske proizvodnje u travnju za 0,5 posto govore kako se još ne događa strukturna promjena gospodarstva, a i potrošnja će padati zbog veće nezaposlenosti u odnosu na prošlu godinu. Doduše, zbog lokalnih izbora vjerojatno su porasle građevinske investicije u drugom kvartalu, pa tu možemo očekivati neke dobre vijesti, ali generalno u ovoj godini očekujem pad od 0,4 posto, ali samo ako se pokrenu privatne investicije i ako država realizira svoje najavljene investicije - rekao nam je Šantić.

Kada su u pitanju procjene za drugi kvartal, ekonomisti smatraju kako će i on zabilježiti pad, a sve nade polažu se u drugi dio godine: ulazak u EU, turističku sezonu, javne investicije i eventualni "povratak" privatnih investicija. Međutim, Šantić napominje i kako ulazak u EU u prvom trenutku može imati i negativan utjecaj, već i zbog manjih cijena koje će rušiti neke zaštićene položaje domaćih proizvođača.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.