Biznis

Proceduralne pogreške

GEN-I bi mogao ostati bez opskrbe strujom hrvatskih institucija

GEN-I bi mogao ostati bez opskrbe strujom hrvatskih institucija

Slovenska kompanija GEN-I mogla bi ostati bez posla opskrbe najviših hrvatskih državnih institucija i ureda državne uprave električnom energijom. To proizlazi iz žalbe koju je Državnoj komisiji za kontrolu javne nabave podnijela tvrtka Profectio Energija, inače drugoplasirani ponuđač na spomenutom natječaju, piše vecernji.hr

Taj natječaj od stotinjak milijuna kuna proglašen je "poslom godine" u domaćem elektroenergetskom sektoru, ne samo zbog financijske vrijednosti već i zbog goleme besplatne reklame koju su Slovenci dobili temeljem činjenice da su najvažnije državne institucije kao klijente preoteli državnoj Hrvatskoj elektroprivredi.

Proceduralne pogreške

Ipak, prihvati li Državna komisija žalbu, GEN-I-jeva ponuda mogla bi biti proglašena neispravnom, a posao dobiti upravo Profectio. U toj tvrtki kao osnove za žalbu navode više propusta u službenoj dokumentaciji koju je GEN-I predao u svojoj ponudi. Prvo, tvrdi se kako GEN-I nije dostavio adekvatnu verziju Sporazuma koji ima sklopljen s Hrvatskim operatorom tržišta energije. Nadalje, tvrdi se kako je izjava o nekažnjavanju ovlaštenog zastupnika GEN-I-ja nevaljana, jer je riječ o slovenskom državljaninu, pa je stoga takvu potvrdu moralo izdati nadležno tijelo iz Republike Slovenije, a ne zagrebački Općinski sud poput one kakvu je GEN-I predao u sklopu svoje ponude.

Na kraju, u Profectio Energiji tvrde kako su Slovenci u svojoj ponudi priložili i pogrešnu potvrdu porezne uprave o stanju duga. Konkretno, ponudu je podnijela tvrtka GEN-I Zagreb d.o.o., dok je potvrda izdana za tvrtku GEN-I d.o.o. Riječ je o pogreškama formalne prirode, no upravo takvi detalji - dijelovi nepotpune ili nevažeće dokumentacije - najčešći su razlog rušenja pojedinih ponuda ili cijelih natječaja javne nabave.

Dapače, postoje primjeri iz prakse kada su pojedini ponuđači na javnim natječajima bili diskvalificirani i iz naizgled potpuno bizarnih razloga, kao što je, primjerice, nenavođenje kunskog iznosa rabata brojkom s tri decimale. Utoliko, pokaže li se da su uistinu tvrdnje iz žalbe točnima, GEN-I-jeva ponuda morat će biti proglašena nevrijedećom. Bio bi to poprilično težak udarac za tu tvrtku koja je prije mjesec dana krenula i s ponudama za opskrbu kućanstava te već u prvih tjedan dana prikupila oko 1500 kupaca u tom segmentu.

Posao ide drugoplasiranom

Na natječaju za opskrbu Vlade, Sabora, Ureda predsjednika i 35 drugih državnih tijela, procijenjene vrijednosti od 109 milijuna kuna, Slovenci su ponudili 93 milijuna - oko 900 tisuća kuna manje nego Profectio Energija - te vrlo visok postotak "zelene energije", što je također bio jedan od uvjeta natječaja. Profectio Energija, pak, tvrtka je osnovana 2010. godine, a osim u Hrvatskoj, bavi se trgovinom energijom i u BiH, Srbiji te Makedoniji.

Široj javnosti nije osobito poznata jer zasad još nije ponudila opskrbu za kućanstva, no opskrbljuje niz većih kupaca, među kojima i Hrvatsku lutriju. Presudi li na kraju Državna komisija za javnu nabavu kako je ponuda GEN-I-ja uistinu bila nevaljana, temeljem Zakona o javnoj nabavi, morat će se pristupiti sklapanju ugovora s prvim sljedećim ponuđačem čija je ponuda valjana, a to je u ovom trenutku Profectio Energija.

VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.