Biznis

Rekonstrukcije tvrtki

Tvrtke koje je spasila predstečajna nagodba: Varteks, Erdustki vinogradi, drvna industrija Spačva,...,

Tvrtke koje je spasila predstečajna nagodba: Varteks, Erdustki vinogradi, drvna industrija Spačva,...,

Zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi te sukob na relaciji sudac Mislav Kolakušić - ministar financija Slavko Linić u drugi su plan izbacili rijetke tvrtke kojima je predstečajna nagodba omogućila opstanak na tržištu. Donosimo vam neke od njih.

Erdutski vinogradi nalazili su se u velikim problemima prije otvaranja predstečajne nagodbe, no u ožujku je postignut dogovor s vjerovnicima i tvrtka dalje posluje. Rashodi su smanjeni za trideset do četrdeset posto, a većinski vlasnik Goran Dumančić tada se u Glasu Slavonije pohvalio da su isplatili sve zaostale obaveze prema svojim radnicima. Pero Grgić iz Uprave kaže da je predstečajnom nagodbom dana druga šansa tvrtkama poput Erdutskih vinograda.

"Budući da smo mi proizvođačka firma sigurno je to pun pogodak kod nas, jer mi savršeno funkcioniramo po toj predstečajnoj nagodbi. Mi smo svoju završili, ozakonili i mi funkcioniramo po njoj. Mislimo da je to dobar model za tvrtke koje su imale poteškoća u prethodnom poslovanju" kaže Grgić.

Rekonstrukcija Varteksa

Još jedna tvrtka koja je prošla restrukturiranje je Varteks, nekoć tekstilni gigant na putu je oporavka. Direktor Zoran Koščec oglasio se priopćenjem.

"Predstečajna nagodba je za Varteks ključni način rješavanja nelikvidnosti u krizi, a upravo je snažan i dugotrajan pritisak nelikvidnosti onemogućavao normalno poslovanje tvrtke. Mi smo kroz predstečajnu nagodbu sačuvali ne samo radna mjesta nego i tvrtku sa stoljetnom tradicijom", stoji u priopćenju direktora Varteksa.

O predstečajnoj nagodbi pozitivno misli i Borislav Škegro čiji Questus fond postaje većinski vlasnik u drvnoj industriji Spačva.

"Najvažnije što vam mogu reći je da mi nikako ne bismo mogli investirati u Spačvu da nije provedena predstečajna nagodba u kojoj su restrukturirani dugovi, smanjeno njihovo opterećenje na poslovanje tvrtke, a onda smo mi nakon toga došli sa svježim kapitalom i pokrenuli, recimo tako, novi početak firme" otkrio je Škegro.

Naglašava da su neefikasnost stečajnih upravitelja i trgovačkih sudova bili razlog zašto je zakon i donesen te da bi postupak trebalo još ubrzati.

"Bez toga nema restrukturiranja gospodarstva, onda nakon toga slijedi, ako se ne napravi uistinu će se izgubiti i tisuće radnih mjesta, uslijedit će pad proizvodnje i zaposlenosti i svega", poručio je Škegro.

A iako se strahovalo da će zbog zahtjeva za ocjenom ustavnosti, predstečajne nagodbe biti zamrznute ili propasti, dobra vijest stiže za TOZ Penkalu kojoj je Trgovački sud odobrio predstečajnu nagodbu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.