Biznis

Veliki troškovi života

Poruka iz Njemačke: Ne teče ni ovdje med i mlijeko

Poruka iz Njemačke: Ne teče ni ovdje med i mlijeko

Dok Nijemci i dalje na sve strane traže medicinsko osoblje iz Hrvatske i susjednih zemalja, među kojima su najpoželjnije medicinske sestre i njegovatelji starijih i nemoćnih, oni s njemačkim iskustvom poručuju kako nije zlato sve što sja, pa tako blijedi slika Njemačke kao "zemlje snova" za medicinare, gdje se može dobro zaraditi, piše danas.hr

Istina, ima rijetkih iznimaka, a sve drugo je standard, koji puno obećava dobru zaradu novim medicinarima koji dođu na privremeni rad u Njemačku. Puno se toga promijenilo i njemačko zdravstvo, ma kako izgledalo privlačno nezaposlenima ili loše plaćenima u Hrvatskoj, nije više ono što je nekada bilo.

Veliki troškovi života

"Plaće početnicima medicinskim sestrama i njegovateljima koji dolaze s tih tržišta u našu bolnicu iznose oko 1.500 eura mjesečno, a plus toga trebaju dobiti i priznanje diplome da mogu ovdje raditi kao medicinske sestre. I to traje oko šest mjeseci. Istina, poslije im se plaća nešto poveća, ali samcima se puno odbija na porez, pa je upitno koliko im se sve skupa isplati.

Primjerice, stan u Frankfurtu i drugim većim njemačkim centrima gotovo se i ne može naći ispod 700-800 eura, a onda su tu još troškovi za automobil, telefon, internet, garderoba, hrana i drugo. Kad se sve to zbroji, može se tek krpati kraj s krajem", ispričali su dobro upućeni za Slobodnu Dalmaciju.

Tako je to danas u Njemačkoj, gdje nitko tko želi raditi neće ostati gladan, ali o nekim velikim zaradama se ne može govoriti.

Štednja i samo štednja

U njemačkoj medicini se trenutno sve svodi na ograničenja i štednju, a mnoge bolnice su u ozbiljnoj financijskoj krizi. To najprije rezultira smanjenjem broja medicinskog osoblja, u prvom redu medicinskih sestara, a onima koji ostanu daje se više radnih obveza.

Pa tako na odjelima gdje su prije radile četiri medicinske sestre, danas su samo dvije, a u noćnoj smjeni s tridesetak pacijenata na jednom odjelu zna raditi samo jedna noćna sestra. Radnici se iskorištavaju do maksimuma.

Upravo takvim djelovanjem poslovodstvo bolnica vidi dobru priliku za uštedu, ali, nažalost, takvo njihovo ponašanje sve više osjećaju na svojoj koži i sami pacijenti, koji danas i te kako paze u koju će bolnicu otići na liječenje.

Žale se i mladi liječnici

Također i mnogi mladi liječnici žale se na radne uvjete, posebice oni koji u karijeri ne uspiju u bolnicama osigurati neko šefovsko mjesto ili otvoriti svoju privatnu ordinaciju.

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.