Biznis

Četiri partnera

Dogovorena regionalna suradnja na projektu Jadransko-jonskog plinovoda

Dogovorena regionalna suradnja na projektu Jadransko-jonskog plinovoda

Hrvatska će u budućnosti imati sigurnu opskrbu najjeftinijim plinom u regiji. Jamči to projekt jadransko-jonskog plinovoda koji će u budućnosti biti pokretač cjelokupnog gospodarskog rasta jugoistočne Europe.

Četiri partnera: Hrvatska, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora. Svima je u interesu samo jedno: jeftin i dostupan plin. Četvorica ministara prve su smjernice dogovorili, kaže domaćin, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

"Do prvog kvartala 2014. bit će gotova studija isplativosti i dogovoren poslovni model kako bi s time mogli dalje pregovarati s potencijalnim partnerima", kaže Vrdoljak.

Trasa je definirana: 516 kilometara dug je plinovod od Splita do albanskog grada Fierija, s kapacitetom od pet milijardi kubnih metara. Hrvatski dio u dužini od 250 kilometara, od Dugopolja do granice s Crnom Gorom, vrijedan je oko 265 milijjuna eura.

"Hrvatski građani će izgradnjom IAP-a imati sigurnu dobavu plina i najjeftiniju moguću cijenu plina u regiji. Pretvaramo se u energetski hub, dobavni pravci Europe prolaze kroz teritorij Hrvatske i mi smo za to spremni", poručuje Vrdoljak.

Potencijala ima, tržište raste, a i ministri su zadovoljni, uvjereni kako će zajedničke ekonomije donijeti rezultate. Još nije dogovorena lokacija trase u Crnoj Gori, a upitno je i hoće li glavni tranzit prolaziti teritorijem BIH, točnije neumskim koridorom. BIH neće biti izuzeta, smatra Vrdoljak, što pozdravlja i bosanski ministar vanjske trgovine Mirko Šarović.

"Ovakav prijedlog naišao je već na negativnu reakciju u BIH i o tome se posljednjih dana razgovaralo na više razina. Postoji razumijevanje kolega ministara i to će biti predmet stručne ekspertize", poručuje Šarović.

Inače, jadransko jonski plinovod omogućit će opskrbu jugoistočne Europe prirodnim plinom, a jedno od potencijalnih rješenja je i LNG na Krku te novi izvori plina u Jadranu za što su već počela istraživanja. IAP je dio projekta Trans-jadranskog plinovoda (TAP) dugog 870 kilometara kojim će se transportirati plin s Azerbajdžana preko Grčke, Albanije, Jadranskog mora do Italije.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.