I dalje u minusu
Varteks i nakon nagodbe niže gubitke
Varteks posluje s gubitkom i nakon sklapanja predstečajne nagodbe. U trećem kvartalu, prema podacima objavljenim na Zagrebačkoj burzi, varaždinska tekstilna tvrtka ostavila je gubitak od 22 milijuna kuna, a u devet mjeseci ostvaren je gubitak od 64 milijuna kuna.
Ukupni prihodi u trećem kvartalu ove godine iznosili su 36 milijuna, što je gotovo dvostruko manje nego u istom razdoblju prošle godine. Prepolovljeni su i rashodi koji su u trećem kvartalu prošle godine iznosili 125 milijuna kuna, a ove godine 58 milijuna kuna.
Preneseni gubitak Varteksa, prema bilanci na dan 30. rujna ove godine, iznosi 184 milijuna kuna. Dugoročne obveze najveće hrvatske tekstilne kompanije iznose 148 milijuna kuna, od čega su 78 milijuna obveze prema bankama i drugim financijskim institucijama, a odgođena porezna obveza je 66 milijuna kuna. Kratkoročne obveze iznose 554 milijuna kuna, od čega 224 milijuna otpada na banke, 94 milijuna na dobavljače, 20 milijuna na obveze prema zaposlenicima te 192 milijuna na obveze za poreze, doprinose i slična davanja.
Zbog nagomilanih gubitaka i nepodmirenih obveza prema državi, dobavljačima i zaposlenicima početkom godine otvoren je postupak predstečajne nagodbe. Plan financijskog restrukturiranja vjerovnici su prihvatili u lipnju, kada je država otpisala Varteksu gotovo 200 milijuna od ukupno 265 milijuna kuna duga. Ostatak Varteksovog duga država je trebala namiriti nekretninama, a umanjenjem duga dokapitalizacijom za iznos od 15 milijuna kuna trebala je doći do 13,51 posto vlasništva u kompaniji.
Međutim, sudeći prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva, država još uvijek nije ušla u vlasničku strukturu kompanije koja je s gotovo 10 posto trezorskih dionica ujedno najveći svoj pojedinačni vlasnik. Isto tako još nije poznato je li Varteks uspio doći do kredita od 10 milijuna eura za koji je nakon sklapanja predstečajne nagodbe predsjednik Uprave Zoran Košćec rekao da je nužan za isplatu zaostalih plaća, otpremnina za višak radnika i nabavku repromaterijala. Sudeći po nedavnoj izjavi varaždinskog župana Predraga Štromara, koji je proteklih mjeseci višekratno p(r)ozivao bankare, čini se da će nakon države i banke, usprkos svemu, opet priskočiti u pomoć Varteksu. Naime tijekom izborne skupštine HNS-a Varaždinske županije varaždinski župan i predsjednik Središnjeg odbora HNS-a ustvrdio je da se uspjelo pomoći Varteksu, a zatim je najavio rješavanje drugih gospodarskih problema.
Vezane vijesti
-
Eurostat objavio podatke - prihodi zaposlenih u Hrvatskoj zbog korone pali 10 posto, a nije baš da će nam biti bolje, barem tako kažu.
-
Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB) u prvom tromjesečju 2018. godine, odnosno tijekom siječnja, veljače i ožujka, ostvareni prihodi od turizma iznosili su 450,2 milijuna eura, što u odnosu na ostvarene prihode tijekom istog razdoblja prošle godine (395,9 milijuna) predstavlja rast od 14 posto, odnosno rast od 54,3 milijuna eura prihoda.
-
Čak 39 posto čitatelja odgovorilo je kako su uspjeli otići na more za manje od 5000 kuna
-
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.