Biznis

Novi Zakon o obrtništvu

Obrtnicima više ovrha neće sjedati na kuću

Obrtnicima više ovrha neće sjedati na kuću

Novi Zakon o obrtništvu donosi vrlo malo pozitivnog, a umjesto rješavanja ključnih pitanja za obrtnike, pridonijet će nastavku negativnih trendova zatvaranja obrta i smanjivanja radnih mjesta te poticanja nelojalne konkurencije, piše Narodni list

- Smanjenjem doprinosa će nažalost prestati i neke naše aktivnosti poput subvencioniranja svih događanja, poput Đira po gradu i sličnih manifestacija, nećemo više moći davati stipendije za deficitarna zanimanja kojih smo godišnje plaćali za 70 učenika, nećemo više moći pomagati ugroženim obrtnicima, niti subvencionirati izlaske na sajmove, seminare, edukacije, tečajeve i slično - Stipe Knežević

Krajem prošle godine na 8. sjednici Hrvatske obrtničke komore, predstavnici obrtnika predvidjeli su kako će i 2014. biti još jedna u nizu teških godina za njihove članove. Izmjene Zakona o obrtu donijele su malo promjena, a većina zahtjeva obrtnika nije uvažena. No, među najvažnijima su svakako izjednačavanje prava obrtnika s radnicima u slučaju nezaposlenosti te izuzeće od ovrhe na nekretnini nužnoj za život.

Zahtjev za ustavnošću

Prošla godina pokazala se pak kao još jedna u nizu koja hrvatskom obrtništvu nije donijela gotovo ništa dobrog, a iako su očekivanja bila velika, sukladno i najavama aktualne vlasti, od obećanog je malo toga ispunjeno. Novi Zakon o obrtništvu tako donosi vrlo malo pozitivnog, a umjesto rješavanja ključnih pitanja za obrtnike, pridonijet će nastavku negativnih trendova zatvaranja obrta i smanjivanja radnih mjesta te poticanja nelojalne konkurencije. Jedno od ključnih pitanja na kojem je Obrtnička komora inzistirala u pregovorima s Vladom - izjednačavanje prava obrtnika s drugim poduzetnicima - nije riješeno, zbog čega je Komora u prosincu pokrenula i postupak za ocjenu ustavnosti pred Ustavnim sudom RH.

Naime, važećim zakonskm rješenjima i novim Zakonom o obrtu, obrtnici su i dalje diskriminirani u odnosu na pravne osobe. Zakon tako obrtnicima u određenim djelatnostima nameće obavezu stručnog uvjeta, odnosno ispita o stručnoj osposobljenosti, srednjoj stručnoj spremi ili majstorskom ispitu dok tvrtke mogu obavljati iste djelatnosti, a stručnog zaposlenika moraju imati tek ako izvode praktičnu nastavu i vježbe naukovanja.

Potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore i predsjednik Županijske komore Zadar, Stipe Knežević, ističe kako je takav odnos nedopustiv jer time u privilegiran odnos stavlja pravne osobe bez valjanih ustavnopravnih osnova.

- Nažalost, naši zahtjevi za izjednačavanjem obrtnika i pravnih osoba, kao jednakih sudionika na tržištu, nisu uvaženi i nadamo se kako će Ustavni sud to procijeniti kao neustavnu i nedopustivu razliku, jer uvjerenja sam kako svi sudionici na poduzetničkom tržištu trebaju biti izjednačeni u pravima - kazao je Knežević, dodajući kako je to samo jedan u nizu problema.

Ukidanje doprinosa

Smanjivanjem obaveznih članarina novi je Zakon o obrtu direktno ugrozio mogućnosti i aktivnosti područnih obrtničkih komora i udruženja obrtnika. Obrtnički je doprinos tako smanjen na 44 kune mjesečno, što u odnosu na primjerice dosadašnjih 78 kuna zadarskim obrtnicima nije prevelika pomoć. No, s druge strane to smanjenje značajno će utjecati na niz aktivnosti kojima je Županijska komora pomagala obrtnicima.

- Već smo spustili svim djelatnicima plaće za 30 posto, moja naknada smanjena je za 50 posto, a ako i to bude malo, svoje ću se naknade odreći u potpunosti. Bit će teško, jer dosad je Županijska komora od doprinosa dobivala 25 kuna od svakog obrtnika, a sad je to palo na 11 kuna. Time će nažalost prestati i neke naše aktivnosti poput subvencioniranja svih događanja, poput Đira po gradu i sličnih manifestacija, nećemo više moći davati stipendije za deficitarna zanimanja kojih smo godišnje plaćali za 70 učenika, nećemo više moći pomagati ugroženim obrtnicima, niti subvencionirati izlaske na sajmove, seminare, edukacije, tečajeve i slično. - kazao je Knežević.

Obzirom da je smanjenje doprinosa Vlada najavila tek kao međukorak u potpunom ukidanju obaveznog članstva i prelasku na sustav dobrovoljnih doprinosa, Hrvatska obrtnička komora upozorava da je kompletni sustav obrtničkog udruživanja u opasnosti od nestanka. Knežević pak smatra kako će zadarski obrtnici čak i u takvom razvoju situacije prepoznati njihov rad i da će zadarska Komora čak i u takvom sustavu dobiti podršku velikog broja lokalnih obrtnika.

Pozitivnim u prošloj godini smatraju smanjenje stope PDV-a za turističke i ugostiteljske djelatnosti, što je nakon manje od godinu dana primjene pokvareno povećanjem na 13 posto, čime se toliko željenim investitorima šalje negativna poruka o nestabilnosti poslovanja u Hrvatskoj. Među pozitivne promjene u 2013. svrstavaju i povećanje iznosa za obavezan ulazak u sustav PDV-a s 85 na 230 tisuća kuna.

U novom zakonu pozdravljaju veću sigurnost za obrtnika jer donosi izuzeće od ovrhe na nekretnini nužnoj za život, osiguranje za vrijeme nezaposlenosti, prijenos obrta za života obrtnika te ukidanje lista djelatnosti koje se mogu obavljati kao domaća radinost i sporedno zanimanje i propisivanje uvjeta za obavljanje istih.

Sve to ipak je nedovoljno i u 2014., nažalost, očekuje se nastavak negativnih trendova pada broja obrta i zaposlenih u obrtima, koji traju još od 2008. Početkom godine u Hrvatskoj je bilo 83.714 aktivnih obrta, da bi početkom prosinca njihov broj pao na 81.258.

- Svi su pokazatelji nažalost takvi da će se pad nastaviti i u 2014. Prošle godine nestalo je 190 obrta na području Zadarske županije i to uglavnom uslužnih djelatnosti, a tako će, bojim se, biti i ove godine. - zaključio je Knežević.

U 2014. bez plaćanja obrtnice

Jedan od noviteta koje donosi 2014. godina jesu i manji troškovi kod otvaranja obrta, jer je resorno Ministarstvo donijelo odluku kojom se u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2014. nove obrtnike oslobađa plaćanja troškova izdavanja obrtnice od 200 kuna. Ipak, kod registriranja novih obrta ostaje trošak od 270 kuna kao administrativna pristojba za postupak registracije.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.