Europski prioritet
Zemlje SEECP-a zbog Ukrajine sve važnije za energetsku sigurnost Europe
Stanje u Ukrajini ubrzalo je napore EU-a da smanji energetsku ovisnost o Rusiji, dok Moskva već dugo vremena pokušava smanjiti oslanjanje na Ukrajinu kao glavnu rutu za izvoz plina u Europu,
Zemlje jugoistoka Europe postaju sve važnije za energetsku sigurnost Europe, u vrijeme kada ukrajinska kriza čini neizvjesnim dotok plina iz Rusije preko Ukrajine, ocijenili su u subotu u Bukureštu predsjednici parlamenata i izaslanstva dvanaest regionalnih zemalja.
Okupljeni u Procesu suradnje na jugoistoku Europe (SECCP), oni su u glavnom gradu Rumunjske sudjelovali na inauguralnoj sjednici Parlamentarne skupštine te inicijative pokrenute 1996.
Novi korak u institucionalizaciji SECCP-a trebao bi osnažiti političku i suradnju na području infrastrukture, prometa, borbe protiv organiziranog kriminala i osobito energetike kroz razvijanje interkonekcija i diverzificiranja izvora plina.
"Danas je jasnije nego ikad prije da je energetska sigurnost europski prioritet. Zato je naša regija sve važnija jer smo tranzitno područje za plin s istoka", rekao je predsjedatelj SEECP-a, rumunjski ministar vanjskih poslova Titus Corlatean.
I predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko smatra da se ukrajinska kriza višestruko odražava na regiju i cijelu Europu. Događaji u Ukrajini "na naš prostor negativno utječu na političkom, gospodarskom, a posebno na planu sigurnosti, osobito energetske", rekao je.
Stanje u Ukrajini ubrzalo je napore EU-a da smanji energetsku ovisnost o Rusiji, dok Moskva već dugo vremena pokušava smanjiti oslanjanje na Ukrajinu kao glavnu rutu za izvoz plina u Europu, svoje najveće tržište.
Budućnost Južnog toka, 2.400 kilometara dugog plinovoda iz Rusije preko Crnog mora do južne Europe, čime se izbjegava Ukrajina, doveden je u pitanje zbog spora između EU-a i Rusije nakon ruskog pripojenja Krima.
Odluka EU-a da zamrzne razgovore o gradnji Južnog toka posebno je pogodila južne članice Unije, poput Bugarske, ujedno i članice SEECP-a koje su gotovo potpuno ovisne o ruskom plinu.
"Događaji u našem susjedstvu ne utječu samo na sigurnost, nego i na gospodarski razvoj naše regije", rekao je predsjednik bugarskog parlamenta Mihail Mikov.
Južni tok trebao bi preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije dopremati plin do Italije, a dovršetak gradnje planira se do kraja ovog desetljeća. U projekt se nedavno uključila i Austrija.
Uz Južni tok, ukrajinska kriza još veću važnost dala je Transjadranskom plinovodu (TAP) kojim bi se plin iz Azerbajdžana dopremao u Italiju preko Grčke i Albanije, uz odvojke prema Crnoj Gori i Hrvatskoj.
Članice SEECP-a su Albanija, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunjska, Srbija, Turska, BiH, Hrvatska, Moldavija, Crna Gora i Slovenija.
Vezane vijesti
-
Gazprom je objavio u petak da će raskinuti plinske ugovore s Ukrajinom nakon što je izgubila sudski spor, komplicirajući odnose s Ukrajinom koja izvanrednim mjerama pokušava osigurati grijanje, a EU upozorava da bi eskalacija mogla ugroziti opskrbu Europe ruskim plinom.
-
Tanker koji pristaje u Veliku Britaniju prevozi sporni teret, plin iz peruanske Amazone, piše u subotu BBC
-
Potrebno je hitno se posvetiti procjeni količine emisije metana i njegovom smanjenju, upozoravaju znanstvenici koji su koordinirali svjetsku procjenu koju je izradilo 80 stručnjaka iz 15 zemalja
-
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.