Uprava Ine u rujnu će ugasiti proizvodnju
Ina u rujnu obustavlja proizvodnju u Rafineriji nafte u Urinju
Uprava Ine u rujnu će ugasiti proizvodnju u Rafineriji nafte Rijeka, na neodređeni rok, a kapaciteti u Urinju koristit će se za skladištenje uvezenih derivata - opcija je o kojoj se najozbiljnije razmišlja u upravi nacionalne naftne kompanije, potvrdio je za Novi list izvor iz samog vrha Ine, piše Novi list
Informacija o mogućem privremenom gašenju proizvodnje stigla je i do sindikalista i radnika riječke rafinerije, među kojima je izazvala veliku zabrinutost i ogorčenje. Potvrdio je to i povjerenik Sindikata EKN u Rijeci Ivica Perinić, kazavši kako ima saznanja da uprava namjerava prekinuti proizvodnju zbog neisplativosti.
- Po informacijama kojima raspolažem ozbiljno se razmišlja o zaustavljanju riječke rafinerije s prvim danom rujna ove godine, no nitko ne zna kada bi nakon toga postrojenja ponovno trebala pokrenuti, kaže Perinić, koji smatra kako će takva odluka uprave, odnosno vlasnika, mađarskog MOL-a i hrvatske Vlade, biti samo još jedna u nizu kojima se već godinama sustavno zanemaruje rafinerijska proizvodnja u Ini.
- Zajedno s najavljenim novim valom otpuštanja 250 radnika Ine, od čega ih je čak pedesetak u Rijeci, na najgori se način, zbog kratkoročnih profita, uništava proizvodnja sa stogodišnjom tradicijom, smatra Perinić, umjesto da se ulagalo u modernizaciju koja već sada, ističe, godinama kasni.
O pitanju obustave proizvodnje, saznajemo, raspravljalo se i na sjednici Nadzornog odbora održanoj u srijedu, no uprava Ine još nije donijela konačan stav. Ipak, ta je opcija i više nego izgledna, neslužbeno je potvrđeno iz vrha kompanije, radi smanjenja troškova, odnosno gubitaka koje rafinerija trenutno generira. Osim dugogodišnjeg trenda pada prodaje naftnih derivata, osobito na domaćem tržištu, najveći problem je izostanak modernizacije rafinerije, odnosno izgradnje postrojenja za obradu teških ostataka nafte, takozvanog kokera. Njegovom izgradnjom znatno bi se povećala iskoristivost proizvodnje, a time i isplativost rafinerije, koja je, samo u 2012. godini, prema riječima Ininog direktora sektora rafinerija i marketinga Artura Thernesza, generirala gubitak od čak 450 milijuna kuna. Pojednostavljeno, svaka tona prerađene nafte u Rafineriji nafte Rijeka Ini trenutno donosi gubitke.
- Zbog toga se i razmišlja o privremenoj obustavi proizvodnje, kaže naš izvor, dodajući kako to ipak neće izravno ugroziti opstanak rafinerije, čija sudbina će se raspetljavati također u rujnu, ali donošenjem odluke o tome hoće li se krenuti u drugu fazu modernizacije ili ne.
- Prerada teških ostataka ključ je dugoročnog opstanka rafinerije na tržištu. Konačna odluka o investiciji trebala bi pasti u roku od četiri mjeseca, nakon izrade baznog projekta koja je u tijeku, kaže naš sugovornik.
Ukoliko uprava Ine odluči krenuti u izgradnju postrojenja za preradu teških ostataka nafte, radovi bi trebali započeti iduće godine, a izgradnja će potrajati do 2017. godine. S obzirom na neisplativost proizvodnje bez prerade teških ostataka, upitno je kolike će se količine sirove nafte prerađivati u Rijeci do izgradnje kokera, no sigurno je da će u tom slučaju proizvodnja u Urinju biti dugoročno isplativa, a time i neupitna.
Ukoliko uprava Ine odustane od druge faze modernizacije, privremena obustava proizvodnje u Rafineriji nafte Rijeka mogla bi vrlo lako postati trajna. U tom slučaju, rafinerija na Urinju, zbog svog strateškog položaja na morskoj obali i blizine terminala Janafa, postala bi tek veliko skladište za uvezene naftne prerađevine. Za ionako opustošeno domaće gospodarstvo, posebno na lokalnoj razini, to bi značilo gubitak jedne od rjetkih preostalih proizvodnih industrija, kao i gašenje stotina radnih mjesta, i to ne bilo kakvih, već visokostručnih koja traže znanja i vještine, te donose i odgovarajuće prihode. Jednom riječju, i za hrvatsko i za riječko gospodarstvo bila bi to - katastrofa.
Na naš upit o mogućem gašenju proizvodnje na Urinju, iz Ine je službeno odgovoreno kratkim dopisom u kojemu stoji kako takva odluka »nije donesena«, no bez demantiranja mogućnosti njena donošenja.
- Proizvodne razine jesu, a bit će i dalje, ovisne o potražnji na tržištu. Sukladno tome, iskorištenost kapaciteta Rafinerije nafte Rijeka, kao i Rafinerije nafte Sisak, redovno se prati i prilagođava, odnosno smanjuje ili povećava ovisno o potražnji na tržištu. Vezano za buduće planove, kao što je već najavljeno u veljači ove godine, u tijeku je priprema baznog dizajna za postrojenje za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka. Do kraja ove godine, nakon što bazni dizajn bude dovršen, donijet će se odluka o daljnjim investicijama, stoji u dopisu iz Ine.
Novi list
Vezane vijesti
-
Članovi Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak i očuvanje radnih mjesta sastali su se u utorak sa sisačko-moslavačkim županom Ivom Žinićom i gradonačelnicom Kristinom Ikić-Baniček te su ih obavijestili o budućim potezima
-
-
-
Izdvojeno
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.