Biznis

Udruga Franak

Udruga Franak organizirala javnu tribinu u Zagrebu na koju je došlo 400 građana

Udruga Franak organizirala javnu tribinu u Zagrebu na koju je došlo 400 građana

Udruga Franak organizirala je u petak, 3. listopada, javnu tribinu

za građane s ciljem davanja pravovaljanih informacija i savjeta u slučaju „Franak" u vezi s pravomoćnom presudom Visokoga trgovačkog suda u kolektivnom sudskom procesu protiv 8 banaka, uslijed učestalih telefonskih te e-mail pitanja građana o privatnim tužbama, upućenih volonterima Udruge Franak.

,,Preporuka je da u zajedničkim tužbama ne bude više od 10 dužnika, iako ima mišljenja da može biti i više dužnika zajedno u tužbi. Za zajedničku tužbu svi zajedničari moraju imati kredit u istoj banci, može biti ugovoren u bilo kojoj valuti, kredit se mora odnositi na razdoblja i banke koje su pravomoćno osuđene te za ugovore mora biti nadležan sud u istome gradu", savjetovao je građane Goran Aleksić, koordinator Ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak.

Građanima je na pravna pitanja odgovarala i pravnica Nicole Kwiatkowski. Govorilo se o dokumentima koji su potrebni za pokretanje privatnih tužbi, računanju zastare, troškovima tužbenog procesa i o raznim varijantama tužbenih zahtjeva. U slučaju Sberbanke, Udruga Franak naglašava da se čeka revizija Vrhovnoga suda te su građani slobodni tužiti bilo koju banku zbog nezakonitih promjenjivih kamata, razlika za druge banke je u tome da se tužbeni zahtjev mora sastaviti nešto detaljnije i kompliciranje, jer pravomoćna presuda vrijedi samo za 7 osuđenih banaka u određenom razdoblju ugovaranja kredita.

Goran Aleksić najavio je i objavu optužnog prijedloga za svakog dužnika ponaosob, koji će biti potrebno uputiti nadležnom Prekršajnom sudu, na temelju kojeg bi svaka banka po svakom ugovoru trebala platiti najmanje 80,000 kuna kazne zbog neugovaranja fiksnih marži, a predsjednici Uprava najmanje 10,000 kuna po svakom takvom ugovoru.

Koordinatorica Udruge Franak za središnju Hrvatsku, Snježana Jurković, obavijestila je građane da udruga broji iznad 21,000 registriranih članova, a broj vrtloglavo raste svaki mjesec što i ne čudi s obzirom da se procjenjuje da u Republici Hrvatskoj ima još oko 60,000 dužnika u stambenim i hipotekarnim kreditima s valutnom klauzulom CHF.

Savjetovanju je bilo nazočno oko 400 građana, većinom članova Udruge Franak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.