Biznis

Ne prestaje rasti

Švicarski franak sutra 1,62 posto veći nego u petak, tečaj će bit 7,66 kuna

Švicarski franak sutra 1,62 posto veći nego u petak, tečaj će bit 7,66 kuna

Hrvatska narodna banka objavila je novu tečajnu listu prema kojoj je kuna dodatno oslabila prema švicarskom franku.

Novi srednji tečaj franka na tečajnoj listi HNB-a koji se primjenjuje od utorka 20.01. iznosi 7,660765 kune. Tečaj franka još u petak je iznosio 7,538362 kune što predstavlja porast od 1,62 posto.

Kupovni tečaj iznosi 7,63 kune, a prodajni 7,68 kuna za švicarski franak.

Ministar financija Boris Lalovac rekao je u ponedjeljak da će Vlada po pitanju naglog rasta vrijednosti švicarskog franka učiniti sve što zakonski može, a najrealnije, najjednostavnije i najelegantnije rješenje je diranje u kamatnu stopu. To rješenje neće isto utjecati na sve dužnike, već će učinak ovisiti o tome koliko im je ostalo do otplate, rekao je Lalovac, piše N1info .

Kao drugi mogući scenarij Lalovac je naveo fiksiranje tečaja, ali treba vidjeti koji će biti učinci jer nije riječ samo o ekonomskom već i pravnom pitanju. "Jednostavnog modela nažalost nema".

Analitičar Hrvoje Stojić rekao je da je do naglog rasta švicarskog franka došlo zbog straha od hiperinflacije i špekulacija zbog ECB-ova otkupa državnih obveznica.

Govoreći o dugoročnim prognozama rekao je da treba pričekati da profunkcionira negativna kamatna stopa koja bi trebala stabilizirati tečaj. Dodao je da o ECB-ovom programu reotkupa duga operativno neće biti poznato ništa do trećeg mjeseca.

Financijski stručnjaci i mediji u Europi ne vjeruju da će se vrijednost švicarskog franka, koji je potkraj prošlog tjedna skočio prema euru za oko 17 posto, uskoro vratiti na staro. Naprotiv, vjerojatnije je da će franak ojačati prema euru na dulje razdoblje.

Švicarac nije revalvirao zato da bi se ponovno izravnao na kursu od 1,2 franka prema euru, nego zato što je njegovo umjetno potcjenjivanje prema europskoj valuti postalo neodrživo ne samo za Švicarsku središnju banku (SNB), nego i za Europsku središnju banku (ESB), pišu mediji.

Podsjetimo, među 60-ak tisuća dužnika za kredite u švicarskim francima našli su se i ministri sadašnje i bivše vlade. I sam ministar finacija Boris Lalovac koji s bankarima pokušava naći rješenje opterećen je kreditom od oko 135 tisuća franaka.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.