Biznis

Nestabilno tržište

Rasprava u EP: Izazovi i budućnost mliječnog sektora

Rasprava u EP: Izazovi i budućnost mliječnog sektora
Arhiva EP

Copa-Cogeca pokrenula je raspravu s članovima Europskog parlamenta o potrebama mliječnih proizvođača, te ih pozvala na pomoć proizvođačima koji se suočavanju sa sve nestabilnijim tržištem.

 

Rasprava u organizaciji zastupnika Europskog parlamenta Jima Nicholson-a (ECR, NI) održala se na temu: "Mliječni sektor u EU: Izazovi za budućnost".

Predsjednik Copa-Cogeca Radne skupine za mljekarski sektor, Mansel Raymond tijekom rasprave naglasio je sljedeće:

Tržište mliječnih proizvoda u EU postalo je usko povezano sa svjetskim tržištem, te je u skladu s time sve nestabilnije. Stoga, na sve konkurentnijem tržištu, presudno je imati pravi način za suočavanje s problemima na ekstremno kolebljivom tržištu.

Proizvođači mora imati veću mogućnost za bolje planiranje svog poslovanja.

Moramo poticati razvoj budućih tržišta, predvidjeti moguće promjene na tržištu te pomoći poljoprivrednicima u zaštiti od opasnosti na tržištu. Ostali alati koje treba sagledati kao pomoć od rizika na tržištu za poljoprivrednike su i različita osiguranja.

Mliječne zadruge u međuvremenu imaju  važnu ulogu u pomaganju poljoprivrednicima pri boljem predviđanju rizika te upravljanju kod rizičnih situacija. Osim toga, Europska komisija mora donijeti javnu intervenciju koja je prilagođenija za sprječavanje kolapsa na tržištu mliječnih proizvoda.

Intervencija pri određivanju cijene mlijeka mora biti ažurirana kako bi se u obzir uzeli rastući troškovi proizvodnje i stvarno tržišno stanje u vrijeme teških tržišnih neravnoteža, što je i podržano tijekom rasprave.

Dodatne mjere predložio je potpredsjednik Radne skupine za mlijeko, gospodin Roquefeuil te je naglasio sljedeće:

Proizvođači trebaju alate za poboljšanje svojih prihoda. Paket mjera za mlijeko ima za cilj jačanje ugovornih odnosa između prerađivača i poljoprivrednih proizvođača, jačanje položaja poljoprivrednika te treba biti proveden u cijeloj EU.

Sve države članice su provele ili će provesti u skoroj budućnosti minimalne zahtjeve za proizvođačke organizacije u skladu s Paketom mjera za mlijeko u cilju povećanja pregovaračke moći proizvođača mlijeka.

U gotovo polovici njih, ugovori su uvedeni kao obavezni, a posebno u zemljama u kojima mliječne zadruge imaju niži udio na tržištu. Ugovori su važni i trebaju se dostaviti, osobito zbog ukidanja mliječnih kvota i u vremenima teških tržišnih neravnoteža.

Osim toga potrebno je pošteno i odgovorno djelovanje mliječnog opskrbnog lanca. Također je potrebno imati veću  otvorenost i transparentnost u opskrbnom lancu, što se može postići nedavno uspostavljenim nadzorom europskog tržišta mlijeka koji pruža informacije o podacima na tržištu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.