Biznis

Bijeg od parafiskalnih nameta

Hrvatske šume tuže 222 tvrtke u Zadarskoj županiji, među ostalim i Tankersku plovidbu

Hrvatske šume tuže 222 tvrtke u Zadarskoj županiji, među ostalim i Tankersku plovidbu

Tankerska plovidba postaje sve manje zadarska i hrvatska tvrtka jer je značajan dio svog poslovanja prebacila na inozemne podružnice. Od osnivanja tvrtke Tankerska next generation d.d. cijela grupacija ima čak 27 podružnica, većim dijelom u poreznim oazama na Malti i u Liberiji, a u novije vrijeme na atolu Majuro na Maršalovim otocima, usred Pacifika!

Sve to, između ostalog, znači manje plaćanja poreza u Hrvatskoj, a to znači ujedno i manje novca Zadru i Zadarskoj županiji. Kad se zna da je dosad Tankerska plovidba ostvarivala preko 10 posto ukupnog prihoda gospodarstva Zadarske županije, jasno je da se radi o dalekosežnom događaju.

Harač Hrvatskih šuma

Jedan od razloga je i u nastojanju da se ne plaćaju brojni parafiskalni nameti, odnosno dodatni porezi po nekekvim posebnim propisima. Takvih posebnih nameta u Hrvatskoj ima čak 161. Riječ je o nametima tipa spomenička renta, vodni doprinos, porez na tvrtku, doprinos za turizam, ZAMP...

Hrvatske šume su posebno veliki trn u oku gospodarstvu koje mora plaćati doprinos za tzv. općekorisne funkcije šuma. Na zadarskom su području po podacima Trgovačkog suda Hrvatske šume u sudskom sporu s čak 222 tvrtke, uglavnom su ih tužile zbog neplaćanja tih općekorisnih funkcija šuma (namjena sredstava je obnavljanje šumskog fonda).

Naime, prema posebnom pravilniku, kakve propisiju ministri u provedbi određenih zakona, u ovom slučaju je određeno da tvrtke moraju platiti 0,0265 posto od ostvarenog ukupnog prihoda uz neka manja umanjenja osnovice. Donedavno je taj namet bio i znatno veći, iznosio je 0,07 posto.

U Hrvatskim šumama je od ovog nameta prošle godine naplaćeno 187 milijuna kuna od cjelokupnog gospodarstva. Vlada RH je proteklih godina smanjivanjima nameta nastojala olakšati teret gospodarstvu no još uvijek nedovoljno. 

Samo Tankerska za šumski  namet duguje 234 tisuće kuna

Čak je eto i moćna Tankerska plovidba nezadovoljna ovakvim dodatnim porezom, nije platila šumski namet pa je tužena zbog neplaćanja  234.232,59 kuna, a prema podacima o poslovanju cijele tvrtke može se zaključiti kako se radi o opterećenju na ostvareni ukupni prihod podružnica tvrtki koje su još tu registrirane, a riječ je o samo 4 od 27 podružnica.  

Obveza plaćanja ovog nameta s cijele bilance Tankerske sigurno bi iznosila i nekoliko milijuna kuna, teško zarađenih na debelom moru u svjetskoj konkurenciji. Predsjednik Uprave Tankerske plovidbe d.d. Mario Pavić nije želio komentirati konkretan spor s Hrvatskim šumama koji je upravo počeo na trgovačkom sudu Zadar, no ipak je izrazio veliko nezadovoljstvo uvjetima poslovanja u Hrvatskoj.

- Nužno je svoriti povoljniju klimu radi  poticanja gospodarstva i stvaranja uvjeta za nova ulaganja, po uzoru na prosperitetnija gospodarstva u svijetu. Jednostavno, naša strana konkurencija ne mora se nositi s ovakvim ili sličnim parafiskalnim nametima. 

Bez konkurentne gospodarske infrastrukture nećemo se moći  uspješno takmičiti na globalnom tržištu. Izgleda da su svi svjesni potrebe rasterećenja privrede, ali taj postupak ide relativno sporo, pa zbog toga nastaju ovakve situacije, kaže Mario Pavić.

U Zadru ostala matica

Zato je, dakle, veći dio svog poslovanja Tankerska prebacila u La Valettu na Malti, Monroviu u Liberiji  i Majuro u Pacifiku gdje je adresirana i Tankerska Next Generation International. A u Zadru je ostala matica Tankerska Plovidba d.d. i TNG d.d. , te dvije manje tvrtke predviđene za buduće projekte - Rekreacijsko turistički centar Nin i Aenona.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.