Biznis

traže se dionice OTP banke

Male šanse da će se u trećem pokušaju prodati imovine Adrije

Male šanse da će se u trećem pokušaju  prodati imovine Adrije
Dino Stanin/PIXSELL

Još se istražuje postoje li osnivačke dionice OTP banke u vlasništvu Adrije što bi u bitnome promijenilo odvijanje stečaja

Od pokretanja stečaja nekada najveće tvornice ribljih konzervi zadarske Adrije prošlo je skoro dvije godine, a u međuvremenu se malo što dogodilo. Već više od godinu dana nije održana ni skupština vjerovnika, Odbor vjerovnika je u okrnjenom sastavu jer je predstavnik malih vjerovnika sindikalist Ivica Blažević podnio ostavku, a zamjena nije nađena.

Najnoviji događaj je da je po treći put oglašena prodaja cjelokupne imovine, dražba je zakazana za 3. v0eljače, a na popisu je ista ona imovina koja je bila na prodaju u studenom i to po istim cijenama. Tvornički krug u Gaženici i prostor pršutane u Drnišu prodaju se za 11,8 milijuna eura, postrojenja i oprema propale tvornice za 4,4 milijuna kuna, a željezni brod Adria Eva proizveden 1955. godine dužine 31,2 metra za 107.400 eura. Takva je cijena očito određena iz knjigovodstvene dokumentacije, no teško da će od prodaje i ovog puta išta biti jer oko sve imovine ima puno nejasnoća, i pod višestrukim je hipotekama.

Prodaje se brod koji je dužan Nauti više nego što vrijedi

Stečajni upravitelj Dragan Bijelić je tako na prodaju stavio i brod Adria Eva koji je već godinama privezan u škveru Nauta Lamjana i nije za njega plaćen vez pa stoga Nauta od Adrije potražuje 1,5 milijuna kuna, što je više od procijenjen vrijednosti broda koji vjerojatno ne vrijedi ni toliko jer je odavno devastiran.

Na popisu prodaje opreme su i oni vrijedni strojevi koji su već godinama u Ostrei u Stankovcima, odneseni dok je zakupac Adrije bila tvrtka Adria Zadar 1, Nevena Badurine i Jadre Lisice. Višestruke sudske požurnice da se ukradeni strojevi vrate već tri godine ne daju rezultate, zbog toga je značajnim dijelom Adria d.d. završila u stečaju, a Ostrea od tada na njima proizvodi Eva sardine za Podravku.

Oko samog terena je također nejasna situacija, predmet istrage raznih službi zbog načina na koji je došao pod hipoteke,  a dijelom i oduzet Adriji za potrebe gradnje nove luke Gaženica.

Potraga za osnivačkim dionicama OTP banke

Za prvu prodaju koja je bila oglašena tijekom lipnja nije se nitko javio. Zanimljivo je da su se zainteresirani javili kasnije, pa je Odbor vjerovnika zaključio da se te naknadne ponude Ostree i Mardešića za kupnju opreme i postrojenja ne prihvate. Prema dosadašnjim procjenama imovina Adrije vrijedi 94,7 milijuna kuna, od kojih nekretnine čine 89,5 milijuna kuna. A potraživanja vjerovnika iznose čak 231,4 milijuna kuna!

Zasad nije poznato jesu li u odvjetničkom društvu Kotlar i Vidov, na temelju traženja Odbora vjerovnika, uspjeli istražiti postojanje osnivačkih dionica OTP banke koje su u vlasništvu Adrije. Prema informacijama do kojih smo došli Adrija je imala 850 osnivačkih dionica nekadašnje Dalmatinske banke, a one nisu bile opterećene nikakvim založnim pravom i procjenjuje se da bi danas mogle koštati jako puno. Odnosno da bi to u potpunosti moglo promijeniti situaciju oko podmirenja vjerovnika i cijelog stečajnog postupka.

Odvjetničko društvo je nalog za istraživanje informacije o osnivačkim dionicama dobilo još u rujnu prošle godine, a otada, sudeći po javno objavljenim dokumentima, više nije bilo sjednica Odbora vjerovnika.


Reci što misliš!