Biznis

Vedran Uranija izgubio pravo zastupanja grupe zaposlenika TLM-a u stečaju

Vedran Uranija izgubio pravo zastupanja grupe zaposlenika TLM-a u stečaju

Trgovački sud Zadar oduzeo je pravnom zastupniku SSSH Vedranu Uraniji pravo zastupanja 45 bivših radnika šibenskog TLM Aluminiuma u daljnjim aktivnostima u stečajnom postupku. 

Na početku ovog stečajnog postupka Vedran Uranija, koji je pravni zastupnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji, sudu je dostavio 185 imena i potpisa radnika koji su mu dali punomoć da ih zastupa.

Sud je, međutim, utvrdio kako dio tih radnika nisu članovi SSSH, štoviše sve to proizlazi iz podneska koji je Uranija podnio sudu 17. Svibnja. U tom podnesku Uranija „navodi da za predmetne radnike nema podataka da bi bili članovi Sindikata metalaca Hrvatske-industrijski sindikat, ali da su oni na legalan i legitiman način istome ispostavili punomoć za zastupanje slijedom čega da će isti zastupati i te radnike, a sve u skladu sa Zakonom".

Sud je, međutim, strogo se držeći zakonskih odredbi,ustvrdio kako sindikalni pravi zastupnik nema pravo zastupati ove radnike, osobe u sudskom sporu mogu zastupati kao punomoćnici jedino brat, sestra ili bračni drug, odnosno odvjetnik, te pravni zastupnik sindikata u kojem je član. A kako Uranija nije dostavio dokaz da su ovih 45 bivših radnika TLM Aluminiuma bili članovi sindikata, punomoć mu je oduzeta.

Na prvi pogled oduzimanje punomoći stavlja ove radnike u teži položaj jer bi trebali tražiti pomoć odvjetnika u daljnjem zastupanju njihovih interesa u provođenju stečajnog postupka. Međutim, situacija u ovom slučaju nije tako bremenita.

- Na sreću Sud je oduzeo punomoć pravnom zastupniku SSSH kad su već utvrđene tražbine svih vjerovnika, dakle i ovim radnicima koje je Uranija zastupao, objašnjava Zdravko Burazer, čelnik jednog od dva sindikata u TLM-u. - Tražbine su utvrđene za 541 radnika, svi su već dobili one tri plaće koje daje država, a stečajni postupak ide dobrim tijekom jer je već oko 300 od tih radnika ponovno stupilo na posao. Nadamo se da će do konca ove godine svi moći raditi, jer je baš ovih dana krenuo završni dio stečajnog postupka s u kojem slovenski Impol u potpunosti preuzima TLM a proizvodnja bi trebala biti obnovljena u rujnu, kaže Burazer.

U ovom slučaju izgleda da je Sud detaljno pregledavao sve dokumente pa je zato nađeno da ovih 45 radnika nisu članovi sindikata, no srećom nisu primijenjene mjere zabrane zastupana njihovih interesa prije nego što su utvrđena njihova potraživanja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.