Biznis

"Zlatna koka"

Zdravstveni turizam u Hrvatskoj: Potencijal koji "čeka" neiskorišten

Zdravstveni turizam u Hrvatskoj: Potencijal koji

Hrvatska je turistička zemlja i baš ta nam grana gospodarstva već godinama služi i kao zakrpa proračuna i slamka spasa. Iako smo svakako jedna od najpoželjnijih europskih destinacija, neke grane turizma daleko su ispod onoga što bi realno mogle dati. Slučaj je to i sa zdravstvenom turizmom, koji bi mogao biti naša "zlatna koka", no ipak to još uvijek nije.

Smještena u srcu Mediterana, pogodna klima, termalne vode, raznolika vegetacija, mnogi blatni izvori, čiste šume, zdrava i ekološka hrana, aromatično bilje, ali i stručno i osposobljeno zdravstveno osoblje. To su samo neki od atributa koji idu u prilog Hrvatskoj kao top destinaciji zdravstvenog turizma, koji je u svijetu itekako tražen i dobro plaćen. Procjene kažu da država trenutno od ove turističke grane ubire godišnje oko 300 milijuna eura, a trebala bi i više od milijarde. Ne čudi stoga da su ljudi usko povezani sa zdravstvenim turizmom nezadovoljni.Da je stanje loše potvrdili su nam i Leila Krešić-Jurić, direktorica Sektora za turizam Hrvatske gospodarske komore, te ravnatelj Daruvarskih toplica, Marcel Medak.

"Puno se raspravlja, puno se govori, a tih nekoliko kljućnih zahvata je u stvari vrlo lako napraviti, samo treba krenuti" "Nedovoljno, evo jednom riječju se može reči nedovoljno s obzirom na potencijal"Najveći kamen spoticanja za daljni razvoj i u ovom slučaju, što nije hrvatska rijetkost, jest zakonska legislativa, odnosno Zakon o zdravstvenoj zaštiti koji treba proći određene izmjene.

I dok se konstantno priča o tome da se stvari moraju hitno promijeniti ništa još nije učinjeno da se to i dogodi.Jedan od konkretnih problema je kategorizcija specijalnih bolnica i liječilišta. Dok je Ministarstvo turizma odradilo svoj dio, Ministarstvo zdravlja ostalo je gluho na ovaj problem.

"Ta mogućnost da se doregistracijom ustanovi jedna takva kategorizacija nije riješeno na razini Minsitarstva zdravlja koje je u biti matično ministarstvo specijalnih bolnica i liječilišta. Evo to je samo jedan ilistrativan primjer nečega što se nije do kraja riješilo, a mislim govori se o administrativnom aktu, o tome da se nešto samo treba promijeniti u aktu i u zakonu", kaže Krešić Jurić.

"Ovo je upravo još jedan primjer čestog problema u Hrvatskoj, a taj je neusklađenost, odnosno nedovoljna komunikacija među sektorima", kaže Medak.

"Taj problem po meni bi se trebao bez nekih većih nesuglasica riješiti između određenih zajedničkih tijela koja bi trebala problem definirati i riješiti na način da se uključe sva ministarstva koja u to područje zadiru. Zdravstveni turizam je jako visoko pozicioniran, znači prepoznat je potencijal koju u njemu lećži, ali on nažalost pada na nekim banalnim stvarima, a to je recimo ta zakonska regulativa"Jurić Krešić ističe i nedovoljnu promociju kao veliki problem.

"Neki kažu da se nije još dovoljno investiralo pa se ne može promovirati. Drugi kažu da se nije riješilo to i to pa se ne može promovirati. Međutim, dok se mi tako "natežemo" da li ćemo krenuti s promocijom na ovaj ili onaj način u biti se događa da mnoge druge zemlje koje su prije oar godina bile iza nas ne da nas preskaču nego postaju lideri, i to i na globalnom tržištu"Iako su im resursi često manji i manje raznoliki od naših, zemlje iz okruženja u međuvremenu profitiraju, a dobit im je uglavnom i deset puta veća od naše.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.