
Nemstov ima male šanse za pobjedu nad Putinovim kandidatom Dmitrijem Medvedevim
Manja ruska liberalna stranka nominirala je danas Borisa Nemtsova za ruske predsjedničke izbore, koji je kritizirao “korumpirani državni kapitalizam” aktualnog predsjednika Vladimira Putina i zauzeo se za europsku Rusiju utemeljenu na vladavini prava.
No, zamjenik premijera tijekom 1990-tih godina, ima male šanse za pobjedu nad Putinovim kandidatom Dmitrijem Medvedevim na izborima u ožujku.
Ankete pokazuju da će većina birača glasati za bilo kojeg kandidata kojeg odabere iznimno popularni Putin.
Nemtsova Unija desnih snaga (SPS), koja se zalaže za slobodno tržište i politički liberalizam, s osvojenih manje od jedan posto glasova nije dobila nijedan mandat na ovomjesečnim parlamentarnim izborima.
Podijeljeni zbog ambicija svojih čelnika, ruski liberali bilježe pad popularnosti tijekom Putinove osmogodišnje vladavine koju je obilježio veliki gospodarski rast utemeljen na naftnom bogatstvu.
Putin liberale naziva marginalcima i podsjeća sunarodnjake da su upravo oni bili na vlasti kada se 1998. godine dogodila posljedna velika gospodarska kriza.
Nemtsov kaže da će, u slučaju pobjede, ukinuti kontrolu Kremlja nad medijima i reći Rusima što se doista zbiva u zemlji.
“Mi imamo potpuno drugačiji pogled na razvoj Rusije od Putina i Medvedeva koji žele voditi Rusiju po modelu Huga Chaveza”, rekao je Nemtsov aludirajući na populističkog i autoritarnog predsjednika Venezuele.
Ni SPS niti druga liberalna stranka Yabloko nemaju svoje predstavnike u novom sazivu Dume izabranom na izborima 2. prosinca.
Putinova Jedinstvena Rusija osvojila je 64 posto glasova na izborima koje je Nemtsov ocijenio “najnepoštenijima u suvremenoj povijesti Rusije”.



