Split

Četiri djela iz Galerije umjetnina nestala u Palači pravde

Majstorović je utvrdio nestanak djela iz splitske Palače pravde sredinom 2007. godine nakon odgovora Marice Šćepanović, v. d. predsjednice Županijskog suda, pravnog sljednika Okružnog tužilaštva

Četiri djela koja je splitska Galerija umjetnina dala na posudbu Okružnom javnom tužilaštvu u Splitu – nestala su. Umjetnine je 1973. godine zadužio tadašnji šef tužilaštva Ljubo Prvan. Radi se o dva bakropisa Dušana Kokotovića, pejzažu Mate Radmilovića i jednom radu Angjea Uvodića.

Ravnatelj Galerije umjetnina Božo Majstorović u zadnjih je deset godina napravio dva popisa djela kojim raspolažu. Mnoga su na revers dana institucijama, umjetnicima i privatnicima. Nisu sva vraćena, nekima se zauvijek izgubio trag!

Majstorović je utvrdio nestanak djela iz splitske Palače pravde sredinom 2007. godine nakon odgovora Marice Šćepanović, v. d. predsjednice Županijskog suda, pravnog sljednika Okružnog tužilaštva.

Slike nisu nađene, sutkinja Šćepanović uopće ih se ne može sjetiti. Ni na tužilaštvu ne znaju gdje bi mogle biti.

Nisu samo u Palači pravde bili nonšalantni sa povjerenim umjetničkim djelima. Naime, 2007. godine ustanovljeno je da su u splitskom HNK-u “izgubili” Mrtvu prirodu, ulje na platnu, rad Mate Meneghella, kojeg su na posudbu dobili početkom 1979. godine.

Ustanovljeno je i da nedostaju dva rada Paška Vučetića, posuđena Vaterpolo klubu Jadran 1950. godine, a nestao je i akvarel Antuna Zupe posuđen Mjesnoj organizaciji Meje 1962. godine.

Odgovorni u VK Jadran uopće se nisu udostojili odgovoriti Majstoroviću na upit o nestalim umjetninama, dok su iz Kotara Meje odgovorili da akvarel nije kod njih.

Iz naše mreže
Povezano
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest