
Zadarska zajednica Makedonaca jedna je od najaktivnijih udruga u Zadru
Povodom 8. Dana makedonske kulture, kulturno-umjetničko društvo ”Biljana” u dvorani hotela Iž u Zadru organizirala je večer poezije i glazbe. Uz ostale pripadnike nacionalnih manjina Zadarske županije, susretu su nazočili i dogradonačelnik Dražen Grgurović, Veselko Čakić, predsjednik županjske Koordinacije nacionalnih manjina, te Angel Mitreski, predsjednik zajednice Makedonaca u Republici Hrvatskoj.
Zadarska zajednica Makedonaca jedna je od najaktivnijih udruga u Zadru, ponajviše zahvaljujući predsjednici društva ”Biljana”, Mirjani Majić, te vrijednim članovima čije aktivnosti govore koliko im je rodna Makedonija vječno u srcu.
”Večeras nas ima stotinjak, pridružili su nam se i gosti, naši prijatelji. Naša literarno-dramska sekcija jako je aktivna. I sama pišem pjesme, a napisala sam i jednu monodramu. Objavljena je i knjiga ”Nostalgija i ljubav”, koju smo promovirali na proljeće. U pripremi je druga knjiga, koju ćemo prijaviti na natječaj Savjeta nacionalnih manjina”, kazala nam je Majić, koja u Zadru živi već 32 godine.
Na meniju su se našla hladna predjela, te delicije – tavče gravče, kiselo zelje, pečeni odojak, a za bošnjake je pripremljen poseban menu, budući da ne jedu svinjetinu. Večeru je zaokružio desert: baklava i kadaif.

Makedonce i njihove goste pozdravio je Dražen Grgurović, dogradonačelnik Grada Zadra, koji je kazao kako je Zadar otvoren grad, a Makedonci su svojim specifičnostima i aktivnostima doprinijeli njegovom bogatstvu. Pozdrave je uputio i Veselko Čakić, kao i Angel Mitrevski, predsjednik zajednice Makedonaca u Republici Hrvatskoj.
U glazbenom dijelu programa nastupila je Olga Barbir, a splet makedonskih melodija zasvirali su i mladi glazbenici, Ivan Andrijević i Joso Švorcina.
Mirjana Majić nam je najavila i jedan novi projekt udruge. Naime, svake nedjelje na radiju 057 u 16.30 sati emitira se ”Makedonska ura”, emisija u kojoj se predstavlja makedonska glazba, tradicija, kultura, recepti, itd.



