
U subotu 17. svibnja, u Kapetanovoj kuli, otvorena je izložba umjetnice i profesorice na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna Lidije Biočić.
Izložba pod nazivom ‘Ogledalo naroda’ je konceptualnog
karaktera i umjesto slika posjetitelje dočekuju ispisani lancuni,
jastučnica i poneki tabletić. ‘Iako već na prvi pogled njen rad
asocira na prosvjedni transparent, rad se iščitava na više razina
da bi nam u konačnici potvrdio prvotnu asocijaciju. U radu
autorica ispisuje narodne poslovice, one jednostavne, često
zaboravljene “mudrosti” koje su kroz stoljeća oblikovale
svakodnevicu.

Autorica ispisuje hrvatske izreke i poslovice koje uokviruje čipkom i ponekad ukrašava vezom koji su direktan izraz narodne estetike i koji svojim kontrastom naglašava težinu ispisane izreke.
Nakon iščitavanja narodnih mudrosti, posjetitelje na izlazu dočekuje ogledalo (‘Ogledalo naroda’) u kojem se mogu ogledati i otkriti tajnu vlastite pripadnosti tom narodnom bogatstvu.
Izložba je otvorena u sklopu još jedne izložbene sezone članova zadarskog ogranka HDLU-a i traje do 30.svibnja.
Pozivamo vas da do 30. svibnja dođete do Trga pet bunara, ogledate se i “pročitate” ovu duhovitu izložbu otvorenu u sklopu još jedne izložbene sezone članova zadarskog ogranka HDLU-a.



